Air Race

Čeh Martin Šonka pobjedio na 75.Air Race utrci u Abu Dhabiu

U neobičnom početku 2017.Red Bull Air Race sezone, Čeh Martin Šonka osvojio je svoju prvu pobjedu otkako se pridružio Air Race prvenstvu 2010.godine.

U izvrsnoj utrci u sa puno vjetrova koji su doveli na stazu uzbuđenja, pilot ekipe Red Bull Team Šonka,postigao je vrijeme 53.139 i ostavio svoje protivnike s više od jedne sekunde zaostatka.
Španjolac Juan Velarde je sa 54.166,je zauzeo drugo mjesto te donio Teamu Velarde i prvi nastup u Final 4 u ko i prvo postolje.
Kanadski veteran Pete McLeod (Team McLeod) nastavio je sa dobrom formom od kraja 2016. godine i zauzeo treće mjesto.

Podsjetimo,nakon sezone 2015.godine koju je završio u četvrti u ukupnom poretku, prošla godina je bila loša za Šonku,jer je upravo u Abu Dhabiju započeo sa diskvalifikacijskom kaznom.

Brnitelj naslova Matthias Dolderer je završio četvrti u ukupnom poretku nakon kazne u Final 4.
Novi piloti u Master seriji Cristian Bolton iz Čilea i Mikael Brageot iz Francuske osvojili su ​​svoje prve bodove u svjetskom prvenstvu.
Australac Matt Hall – drugi u Svjetskom prvenstvu u posljednje dvije sezone – je debitirao sa novim vrhunskim avionom,ali bez značajnijeg rezultata.

Šonka je na kraju izjavio: “Konačno sam osvojio svoju prvu utrku, osjećam se dobro u mom avionu,sa kojim smo puno trenirali i pripremali se za sezonu.Ova pobjeda mi daje dodatnu sigurnost za budućnost i očekivanje novih pobjeda jer je to potpuno drugačiji početak u odnosu na prošle sezone, a nadam se da će se nastaviti na ovaj način, tj.pobjeđivanjem”.

Rezultati Master Klase Abu Dhabi:
1. Martin Šonka (CZE), 2. Juan Velarde (ESP), 3. Pete McLeod (CAN), 4. Matthias Dolderer (GER), 5. Nicolas Ivanoff (FRA), 6. Michael Goulian (USA), 7. Cristian Bolton (CHI), 8. François Le Vot (FRA), 9. Mikaël Brageot (FRA), 10. Matt Hall (AUS), 11. Kirby Chambliss (USA), 12. Petr Kopfstein (CZE), 13. Yoshihide Muroya (JPN), 14. Peter Podlunšek (SLO)

Poredak pilota,svjetsko prvenstvo: Martin Šonka (CZE) 15 pts, 2. Juan Velarde (ESP) 12 pts, 3. Pete McLeod (CAN) 9 pts, 4. Matthias Dolderer (GER) 7 pts, 5. Nicolas Ivanoff (FRA) 6 pts, 6. Michael Goulian (USA) 5 pts, 7. Cristian Bolton (CHI) 4 pts, 8. François Le Vot (FRA) 3 pts, 9. Mikaël Brageot (FRA) 2 pts, 10. Matt Hall (AUS) 1 pt, 11. Kirby Chambliss (USA) 0, 12. Petr Kopfstein (CZE) 0, 13. Yoshihide Muroya (JPN) 0, 14. Peter Podlunšek (SLO) 0