FORMULA 1 Iz arhive Formule 1 Kolumne Vijesti Zanimljivosti

KOLUMNA Ivana Vrhovca: Put prema vladavini

Kad spomenemo Michaela Schumachera poveznice na njega naprosto iskaču sa svih strana, a jedna od njih svakako je i Spa.

Na Velikoj nagradi Belgije 1991., pobjedu je odnio Ayrton Senna. Brazilac koji je tog vikenda po šesti put u sezoni stao na najvišu stepenicu pobjedničkog postolja, a kraljem sezone osvojio je svoj treći i posljednji naslov svjetskog prvaka. Senni je to bila rekorda peta pobjeda na Spa-Francorchampsu kojom je s vrha skinuo Jima Clarka i četvrta uzastopno.

Ipak, vrijeme je pokazalo da glavni događaj tog vikenda nije bila još jedna Sennina pobjeda. U Formuli 1 toga je dana debitirao tada 22-godišnji Michael Schumacher, za upravljačem plavo-zelenog 7up Jordana 191. Poslije tog debija, Nijemac je potukao sve postojeće i nepostojeće rekorde i postao je poznat čak i ljudima koje Formula 1 uopće nije zanimala.

Schumacher je u kvalifikacijama uoći VN Belgije zauzeo sedmu poziciju, a najbolja startna pozicija izmakla mu je za gotovo 3 i pol sekunde, a pripala je Senni. Ne smijemo zaboraviti da je tih godina McLaren bio apsolutni vladar sporta, osvojivši šest prvenstva od posljednjih sedam sezona. Jordan uz sav trud jednostavno nije pripadao među top momčadi.

Nastup Michaela u kvalifikacijama, gdje je bio brži od timskog kolege Andree de Cesarisa – za sedam desetinki, digao je na noge cijeli automobilistički svijet. Također, impresionirao je šefa Benettona, Flavia Briatorea, koji ga je odmah za iduću utrku doveo u svoju momčad.

Također, treba naglasiti da Schumacher vjerojatno nebi ni debitirao u Formuli 1 da nije bilo problema s Bertrandom Gachotom, koji je iznenada završio u zatvoru i izgubio mjesto u momčadi. Eddie Jordan dao se odmah u potragu za dostojnim zamjenikom i kocka sudbine pala je upravo na mladog Michaela. Tim je činom Michael odvezao svoju prvu i jedinu utrku za Jordan, nakon koje je otišao u Benetton.

Na početku utrke vodio je Senna, a iza njega slijedili su Alain Prost, Nigel Mansell, Gerhard Berger, Jean Alesi, Nelson Piquet, a zatim i Schumacher. Međutim, Michael je svoju debitantsku utrku završio u prvom krugu nakon što je spalio kvačilo na svom Jordanu. Krug kasnije iz utrke je ispao Prost (zbog greške na dovodu goriva), a utrku je u 22. krugu zbog kvara na bolidu završio i Mansell (koji je zamalo prestigao Sennu). Senni su tako vrata na putu prema rekordnoj pobjedi bila širom otvorena. Njegov timski kolega, Berger, završio je na drugom mjestu, dok su pozicije nakon njih zauzela dva vozača Benettona predvođena Piquetom.

Samo godinu kasnije, Schumacher je po prvi puta osvojio utrku u Spa, a deset godina kasnije, kao vozač Ferrarija, upisao se uz Brazilca kao peterostruki pobjednik ove legendarne utrke, a samo godinu iza Nijemac je postao prvi i do danas jedini šesterostruki pobjednik VN Belgije, jedne od najzahtjevnijih utrka u povijesti.

2004. Michael je na stazi u Spa drugim mjestom potvrdio svoj rekordni sedmi naslov svjetskog prvaka, s kojim je postao apsolutni vladar Formule 1.

No, činjenica leži u tome da je Michael te 1991., iskoristivši priliku koja mu je data, napravio svoje prve korake na stazi koju je kasnije pokorio na svoj veličanstveni način.

Zadnjih godina sa gorkim okusom i nestrpljenjem čekamo vijest koju možda nikad nećemo dočekati. Njemački automobilistički as, koji bi danas trebao slaviti svoj 49. rođendan, još uvijek je loše, a novih vijesti o njegovom stanju nema.