Featured FORMULA 1 Izbor uredništva lewis hamilton Max Verstappen Red Bull Sport Vijesti Zanimljivosti

Maximalni Max u senzacionanoj borbi do posljednjeg daha otjerao u očaj Hamiltona

Sin bivšeg F1 pilota Josa Verstappena i belgijske prvakinje u kartingu Sophie Kumpen, Max je bio predodređen za najveće dosege.

Kralj je mrtav, živio novi kralj – u posljednjem krugu, posljednje utrke mladi Nizozemac skinuo s trona sedmerostrukog prvaka svijeta. Rijetko viđen talent iza sebe top karijeru u motosportu, a jedva mu je 24! U neviđenoj drami i u neviđenoj misiji pobjedio je Lewisa Hamiltona u posljednjem krugu, posljednje ovogodišnje utrke u Abu Dhabyiju. Sve do 54. kruga sedmerostruki prvak svijeta vladao je stazom a onda se ukazao Nicholas Latifi koji se zabio u zid. Prekinuo je utrku i vratio u život Max Verstappena koji je najbolje reagirao. Čim je na stazu izašao safety car, on je otišao u box promijeniti gume. Hamilton nije i to ga je stajalo pobjede i 8. titule svjetskog prvaka. Kakav samo dramatičan obrat. Ova će se utrka pamtiti kao jedna od najnevjerojatnijih ikada. Utrka će ostati upamćena i po nevjerojatnim emocijama koja su preplavile boxove. U srazu i očeva, obitelji, a ne samo sinova. Najsretnija je bila kćer Nelsona Piqueta, legende i svjetskog prvaka F1, Maxovu djevojku Kelly Piquet (34) preplavile su suze radosnice u trenucima kad je ciljnom ravninom prošao njen veliki Max. Brazilska manekenka Kelly nije skrivala emocije tijekom jednog od najdramatičnijih prvenstava u sportu ikada.

Max Verstappen pobijedio je u posljednjoj utrci Lewisa Hamiltona i osvojio svoje prvo Svjetsko prvenstvo u Formuli 1. Osim ogromne slave čekuje se da će as Red Bulla za svoj trud biti nagrađen lijepim bonusom. Max Verstappenu Abu Dhaby ostat će upoamćen i po tome što mu je spektakularna utrka za Svjetsko prvenstvo u Formuli 1 donijela dodatnih 14 milijuna eura bonusa.

As Red Bulla osvojio je svoju prvu titulu prvaka svijeta u F1 na dramatičan i kontroverzan način, nakon što je u nedjelju pretekao Lewisa Hamiltona u posljednjem krugu u Abu Dhabiju. Hamilton je imao prednost od više od deset sekundi i činilo se da mirno kruži prema pobjedi u utrci koja bi mu donijela osmi naslov svjetskog prvaka. Nedostajalo mu je manje od 10 kilometara da postane bolji i od legendarnog Michaela Schumachera i samo mu je čudo moglo oteti naslov. To čudu se zove Nicholas Latifi, kojeg je sama Bog mogao poslati Verstappenu. Ono što je za Britanca bilo gotovo, postalo je veresijom. Nevjerojatno!

Sigurnosni automobil u 54. krugu, kada se Nicholas Latifi zabio u prepreke donio je posljednji dramatičan obrat. Nizozemska superzvijezda Verstappen jurio je Hamiltona u zadnjem krugu nakon što je prethodno sjajno reagirao njegov team. Naredili su Verstappenu da odmah skrene u bok i promijeni gume i to se pokazalo dobitnom kombinacijom. Hamilton je ostao na starim gumama i nakon što je safety car izašao sa staze, Max je s lakoćom pretekao Hamiltona ispisavši povijest.

Iako ima te 24 godine Max Verstappen jedan je od najiskusnijih vozača F1 i definitivno jedan od najvećih talenata ikada. U šestaoj sezoni s Red Bull Racingom dosegao je sam. vrh.

Kao 16- godišnjak Max se pridružio Red Bull Junior timu u kolovozu i bio je najavljen kao vozač utrke za 2015. za Toro Rosso. Nakon tri nastupa u FP1 2014. i kratkog zimskog programa testiranja, Max je debitirao na VN Australije 2015. u dobi od 17 godina i 166 dana. Bio je najmlađi vozač u povijesti Formule 1. Dva tjedna nakon toga postigao je još jedan rekord, postavši najmlađi osvajač bodova u F1. Osvojio je sedmo mjesto u Maleziji.

Druga sezona s Red Bullovom juniorskom momčadi započela je u velikom stilu s tri boda iz prve tri utrke, ali talent za izazivanje većih nagrada bio je jasan i prije VN Španjolske, Max je uvršten u red Bull Racing sastava. Prošle godine završio je kao treći u vozačkom prvenstvu, odnijevši pobjede na 70. obljetnici Grand Prixa u Silverstoneu i finalu sezone u Abu Dhabiju. Pokazao je nevjerojatnu konzistentnost 2020., završio je na postolju 11 puta iz 12 utrka.