RALLY Vijesti WRC

Ogier potvrdio petu uzastopnu titulu, Evansu prva pobjeda u Walesu

Sebastien Ogier potvrdio je peti uzastopni naslov svjetskog prvaka nakon osvajanja trećeg mjesta na reliju u Walesu, na kojem je njegov timski kolega Elfyn Evans upisao prvu pobjedu u karijeri. Ogier je sada na drugom mjestu all time WRC liste iza sunarodnjaka Sebastiena Loeba koji ima devet uzastopnih naslova prvaka.

Ogier je svoje prethodna četiri naslova osvojio u eri potpune dominacije Volkswagena, koji se iznenadno povukao iz WRC-a krajem prošle godine.

Francuz je Fordu donio prvi naslov od 1979., kada je prvak bio Bjorn Waldegard, a svojoj momčadi prvi od debija u sportu 2006. Također, M-Sport je tim raspletom osvojio naslov u konkurenciji konstruktora, prvi za Ford od 2007. godine.

Da Ogier danas ne osigura naslov prvaka moralo se dogoditi da bude najmanje četvrtoplasirani, a da Thierry Neuville pobijedi u reliju i osvoji maksimalan broj bodova na Power Stageu, što je bilo nemoguće s obzirom da Belgijac nije najbolje krenuo u vikend. Francuzu je bilo dovoljno treće mjesto na reliju i tri boda na Power Stageu.

Evans je upisao svoju prvu pobjedu u WRC-u i postao je prvi Velšanin koji je slavio na domaćem reliju nakon 17 godina. Drugi je bio Neuville u Hyundaiju sa 37 sekundi zaostatka, a Ogier je bio još 8 sekundi iza.

Neuville je bio najbrži na Power Stageu te je uzeo maksimalnih pet bodova, ispred Krisa Meeka u Citroenu i Jari-Matti Latvale u Toyoti.

Ogier sada u ukupnom poretku svjetskog prvenstva ima 215 bodova, što je nedostižno za Neuvillea (koji je 32 boda iza), s obzirom da je za idući i posljednji rally u Australiji ostalo još 25 bodova za pobjedu + 5 s Power Stagea.

Ovogodišnje svjetsko prvenstvo u reliju završava s posljednim relijem sezone u Australiji koji je na rasporedu od 16. do 19. studenog.

Ivan Vrhovec

Urednik MotorsportHR-a :) Započeo svoj novinarski put, daleke 2011. i očuvao ga sve do danas. Radio sam za razne medije, poput Auto90, GP1, srpski Sportissimo Rs, jednom ranije za MotorsportHR. Da, ovo je moj drugi put ovdje. :) Stekao sam iskustvo koje je neprocjenjivo i poznanstva koja su ostala i do dan danas, neka od njih su veoma čvrsta. :)