FORMULA 1 Vijesti

Lewisu Hamiltonu 66. pole position u karijeri

Lewis Hamilton oporavio se u kratkom vremenu od problema koje je imao na slobodnim treninzima,te je osvojio 66. puta kvalifikacije ovog puta za Grand Prix Azerbajdžan.
Odvozio je jedan od najatraktivnijih krugova svoje karijere nakon što je odvozio veličanstveni nastup na kvalifikacijama za Azerbajdžanski GP u dramatičnim kvalifikacijama.

Trostruki svjetski prvak osvojio je svoju 66. pol poziciju u svojoj bogatoj karijeri, postavši tako drugi vozač svih vremena kojemu je to uspijelo.

Hamilton je dominirao Q1 i Q2 kvalifikacijama, te na prvoj vožnji u Q3, kada je crvena zastava prekinula Q3 nakon što se Daniel Ricciardo zabio na izlazu iz šestog zavoja.

To je ostavilo vozače sa samo jednim krugom kako bi poboljšali svoje vrijeme, ali unatoč nastalim poteškoćama Hamilton je uspio odvoziti skoro savršeni krug sa vremenom 1: 40.593.

“To je bio jedan od najuzbudljivijih kvalifikacijskih krugova koji sam imao cijelu godinu”, izjavio je Hamilton

Sa pola sekunde kašnjenja drugi je Bottas,treću poziciju je u Q3 osvojio vozač u Ferrarija Kimi Raikkonen, a Vettel je u Q3 odvozio četvrto vrijeme.U Q1 bio je tek šesti, a u Q2 na trećem mjestu, šest desetinki iza Hamiltona, a u Q3 je bio tek četvrti, iza dvaju Mercedesa i timskog kolege Raikkonena.

“Mislim da je rezultat OK, ali nisam u potpunosti sretan i to nije isprika, napravili smo dovoljno krugova.”,izjavio je Vettel.

Perez i Ocon za Force Indiju zauzeli su šesto i sedmo mjesto sa 1.518 i 1.593 sekundi zaostatka, a Stroll i Massa osmi i deveti nakon što je Stroll prvi puta ove sezone bio brži u kvalifikacijama za 0.045 sekundi a nakon analize zadnje utrke.
Ricciardo je nakon sudara završio deseti najbrži u Q3.

Hamiltonov plasman također ima povijesni rezultat jer Hamilton sada ima više F1 pole pozicija nod njegovog još dječačkog idola velikoga Ayrtona Senne i ostaje mu lagani putu da sa prve pozicije pomjeri Michaela Schumachera sa 68 osvojenih polea.

Hamiltonova izvedba osigurala je možda i malo protjerano oduševljenje i posebnu pohvalu od Mercedesovog izvršnog predsjednika Nikia Laude.
Pobjedio je Bottasa na poleu sa zadivljujućim nastupom; “Nikad nisam vidio ništa slično … mislim da netko drugi to ne može”, izjavio je Lauda,nakon kvalifikacija.

20 30 Jolyon Palmer Renault – –

Vozači na startu sutrapnje utrke će se se zamjeniti za pozicije zbog kazni i to :

14 – Fernando Alonso – 40 mjesta kazne zbog promjena elemenata pogonske jedinice

2 – Stoffel Vandoorne – 35 mjesta kazne zbog promjena elemenata pogonske jedinice i mjenjača